Ege’nin ‘Arizona’sı! Dünyanın en büyük ikinci kanyonunda hedef 1 milyon turist…

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu coğrafi ve arkeolojik zenginliğiyle dikkat çekiyor. 77 kilometrelik uzunluğuyla ikinci sırada yer alan kanyon, hem Uşak hem de Türkiye için büyük önem taşıyor.

ABD’nin Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu Ulubey Kanyonu, Uşak ili sınırları içerisinde yer alıyor. Uşak iline bağlı Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu, 2023 yılında 400 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. 2024 yılında hedef ise 1 milyon ziyaretçi. İçinde cam terası olan ve balon turizminin de yakın zamanda başlaması beklenen Ulubey Kanyonu’nun daha çok ilgi görmesi bekleniyor.

Ulubey Belediyesi Sosyal Tesisler Sorumlusu Rabia Şenol da balon turizmiyle birlikte kanyona ilginin daha çok artacağını belirtiyor. Hedeflerinin 1 milyon turist olduğunu belirten Rabia Şenol, “Dünyanın ikinci büyük kanyonu, burası uzunluğuyla ünlü. Kanyonumuzun üzerinde cam terasımız mevcut. Aynı zamanda kanyonunda içinde ters ev ve macera parkı bulunuyor.” dedi.

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Tesisin içinde serpme kahvaltı ve cam terasın bulunduğu yerde restoran olduğunu belirten Şenol, “Balon turizmine başlıyoruz. Deneme uçuşlarımız ve rotalarımız belirlendi. Sivil havacılığa onay gönderdik. Bu yıl hedef 1 milyon ziyaretçi. Balon turizmiyle burası daha çok ilgi çekecek” ifadelerini kullandı.

Kanyonun uzunluğu 77 kilometreyi, derinliği 140 ila 170 metreyi bulurken, genişliği ise 100 ila 500 metre arasında değişiyor. Kanyonun zemininden Banaz Çayı ile Dokuzsele Deresi geçerken, içinde ise başta Antik Dönem olmak üzere Selçuklu ve Osmanlı’dan birçok yapıyı bulunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir